Erhan Kızılmeşe

Ankara Ticaret Odası Başkanlığı’na Aday

 

35 yıldır Ankara ticaretine hizmet sunan Erhan Kızılmeşe, Cumhuriyet’in gözde kurumlarından Ankara Ticaret Odası (ATO) başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Kutup Şirketler Grubu’nun yanı sıra ATO’nun farklı birimlerinde aldığı görevlerle de Ankara ticari hayatının canlanmasına katkı sunan Erhan Kızılmeşe, bu katkıyı büyütmek ve ATO’yu daha geniş katılımla yönetmek için başkanlığa aday olduğunu açıkladı.

Oldukça küçük yaşlardan beri ticaretin her kademesinde bulunduğunu ve hali hazırda Ankara’da 32 mağaza ile kendi sektöründe lider bir marka yaratmak için 35 yıl emek verdiğini kaydeden Kızılmeşe, ATO’da görev aldığı süre zarfında da kurumun çalışma sistemini, aktivitelerini gözlemleme ve öğrenme fırsatı bulduğunu belirtti.

Koşulların sürekli değiştiği dünyada iş hayatının da değişime ihtiyaç duyduğuna dikkat çeken Kızılmeşe, “Mevcut durumun sebep olacağı sektörel sıkıntıları doğru tespit edip, etkin ve verimli çözümlerle doğru müdahaleyi yapmanın, işletmeleri ve ticaretin hızını koruma altına alacağı kanaatindeyim. Bu gibi durumlarda geç müdahaleler ya da geç tespitler birçok işletmenin faaliyet hacmine ve dolayısı ile istihdam kaybına zemin oluşturmaktadır.” dedi.

İşletmelerin, kurumların güçlü, zinde, dinamik ve verimli tutulabilmesi için değişime, yenilenmeye, gelişime açık olması ve öngörünün mümkün olduğunca üst düzeyde tutulabilmesi gerektiğini kaydeden Erhan Kızılmeşe,  “Bu alandaki başarılı yönetim örneğini hepimiz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde görüyoruz. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ticaretin gelişimi için çalışmalarını değişim ve yenilenme zeminine oturttuğunu gözlemlemekteyim. ATO üyeleri olarak, bizlerin bunu çok iyi analiz ederek değişim, gelişim ve başarı için sorunu kaynağında çözmeye başlamamız kaçınılmaz bir gerekliliktir.” ifadelerini kullandı.

Kızılmeşe sözlerini “Mevcut sistemde meslek komite temsilcilerinin seçimlerindeki oy kullanım oranı, hayret verici derecede düşük olmakla beraber, meslek komite seçim listelerinde de ne yazık ki hep aynı isimler bulunmaktadır. Kaldı ki aynı kişiler 2-3-4 ayrı meslek komitesinden şirket yetkilileri olarak seçime katılıp kendilerinin ve gruplarının seçilmesini garantileyerek görev almak isteyen diğer üyelere, gençlere ve kadınlara engel teşkil etmektedirler. Bu durum kurumun ağırlaşmasına ve değişime karşı direnç oluşmasına neden olmaktadır. Daha önce de belirttiğim gibi ATO’nın kuruluş gayesi ticaret hacmini büyütmek, ticarete ivme kazandırarak ve kalkınmaya katkı sağlayarak istihdamı arttırmaktır.” diye sürdürdü.

15 temmuz tarihinden bugüne içinde bulunduğumuz zor günlerde kurumların ve vatandaş olarak her bireyin elinden geleni yapması gerektiğini dile getiren Kızılmeşe, bunun için de herkesin en iyi bildiği işi yapmasının öneminin altını çizerek, bir iş adamı olarak ticareti geliştirmeye ve istihdamı arttırmaya katkı sağlamak, birikimlerini gençlere aktararak, bildiği iş ile ülkemize en iyi şekilde hizmet etmek istediğini belirtti. Kızılmeşe, “Hiçbir siyasi kimlikle değil, hiçbir grubun veya oluşumun mensubu olarak değil, bir vatandaş olarak üstüme düşen görevi yerine getirmek istiyorum. Bunun için de herkesin desteğini almaya, ATO’nın tüm değerli üyeleri ile birlikte çalışmaya, ATO’nı birlikte yönetmeye adayım.” diyerek ATO başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Erhan Kızılmeşe açıklamasını “Esnafları, tüccarları, iş adamlarını, gençleri ve el attıkları her işte fark yaratan kadınları Ankara’nın ticaretini birlikte yönetmeye davet ediyorum. Tüm ATO üyelerinden seçimlerde oy kullanmalarını, fikir, tecrübe ve görüşleri ile meslek komitelerine, yönetime aktif olarak katılmalarını  rica ediyorum. Ben değişim rüzgarıyla Ankara’nın ticari hayatını canlandırmaya, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğine katkı sunmaya talibim.” diyerek sürdürdü.

Açıklamasında adaylık çalışmalarına başladığı günden bu yana henüz karşısında bir aday bulunmamasına rağmen, seçim çalışmalarına yönelik baskıların bireylerden kurumlara taşındığını ifade eden Kızılmeşe, 15 gün kadar önce her detayını netleştirerek açık hava reklam akdini yapmış olmalarına rağmen, firma yetkililerinin 2 gün önce kurumlardan gördükleri baskı ve aldıkları talimat nedeni ile bu çalışmayı yapamayacaklarını ve billboardları kullanamayacaklarını bildirdiklerini ifade etti. Kızılmeşe, “Ticaret netlik ister, direnç ister, cesaret ister! Er meydanıdır, mertlik ister. ATO’nın başkanlığı için kendine güvenen her adayla eşit ve adil şartlarda seve seve yarışa varım. Bu davranış ve tutumları kendilerini ve temsil ettikleri kurumları aciz duruma düşürmekte olup, benim başkanlığa aday olma kararımın ne kadar doğru olduğunu göstermektedir.” dedi.

Konuşmasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na çağrıda bulunan Kızılmeşe, 365 odanın seçimlerinin ticari platformdan uzaklaştırılmadan yapılması konusunda Hisarcıklıoğlu’nun desteğini istedi.

Kızılmeşe açıklamasını millet olarak, “Zeytin Dalı Harekatı’nda Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 7 düvelle mücadele ediyoruz. 8. düvel gibi davrananlarla da mücadele ederim. Bunlar beni hiçbir zaman yıldırmadı, yıldıramaz, korkutamaz. Allah’ın izniyle 14 Nisan ticarette değişim rüzgarlarını başlattığımız milad olacaktır.” sözleriyle tamamladı.